Znečištění ovzduší
Znečištění ovzduší je chemický, fyzikální nebo biologický činitel ,jenž mění přírodní vlastnosti zemské atmosféry.Znečištění vzduchu je dnes celosvětovou příčinou řady úmrtí a výskytů nemocí dýchacích cest. Výskyt znečišťujících prvků v atmosféře se částečně podařilo snížit díky opatřením, jako je zákon USA o čistotě ovzduší.
Hlavní zdroje znečištění vzduchu je možno jasně rozpoznat, největšími zdroji znečištění jsou však mobilní zdroje, zejména automobily na fosilní paliva a (v menší míře) letadla. Znečišťující látky při spalování jsou: různé typy paliva- benzín, uhlí, dřeva, rafinace ropy, a podobně.
Úměrně s rozvojem průmyslové výroby, výstavbou elektráren povrchových dolů i sídlišť a s rozvojem dopravy stoupá znečištění ovzduší. Účinky škodlivin určitého typu- jedovatých (toxických) látek- na člověka zkoumají toxikologové. Znečištění (kontaminace) životního prostředí se zjišťuje fyzikálními, chemickými, fyzikálně chemickými i biologickými metodami. Přítomnost rozmanitých emisí v ovzduší a jejich fotochemické přeměny jsou příčinou různých typů smogu. Smog se vyskytuje v ovzduší velkých měst a průmyslových oblastí hlavně v zimním období za bezvětří při teplotní inverzi. Směs- aerosol- která dráždí dýchací cesty vzniká hlavně ze sazí, kapiček kyseliny sírové, SO a CO. Smog vzniká v místech se zvýšenou koncentrací výfukových plynů účinkem slunečního záření. Mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduším v České republice vůbec patří Praha. Významný podíl na tomto znečištění mají oxidy dusíku, jejichž obsah se v celkové imisi neustále zvyšuje, oxidy síry a prašný aerosol.
Oxidy dusíku- NO – vznikají při všech spalovacích procesech, tedy i při provozu motorových vozidel. Působí nepříznivě na vnitřní orgány a krevní oběh. Tyto oxidy se v krvi váží na červené krevní barvivo a zhoršují přenos kyslíku z plic do krve. Dále mají určitou roli při onemocnění dýchacích cest a při vzniku nádorových onemocnění.
Oxidy síry- oxid siřičitý- SO – vzniká při spalování fosilních paliv. Působí negativně na zdraví živočichů a rostlin a poškozuje především dýchací systém. U člověka způsobuje výskyt akutního chronického astmatu, bronchitidy a rozedmy plic. SO působí také negativně na rostlinstvo. Mezi nejcitlivější patří lišejníky, které rychle hynou, ale i vyšší rostlinstvo jako třeba keře a stromy- zejména jehličnany.
Obě tyto látky SO a NO jsou spolu s SO hlavními složkami kyselých dešťů.
Kyselé deště nepříznivě působí na:
1. Lidskou populaci a živočichy. Uvolňují z půdy těžké kovy a hliník. Tyto cizorodé látky se pak dostávají do potravinového řetězce a pitné vody.
2. Živočišstvo, zejména vodní.
3. Rostlinstvo. Kyselé deště způsobují poškození až ztrátu listí a jehličí.
4. Památky a hmotný majetek. Velmi nepříznivě působí zejména na kovové stavby a konstrukce.
V posledních letech byl zaznamenán pokles imisních úrovní prakticky všech znečišťujících látek, pouze u oxidu dusíku lze pozorovat mírně vzrůstající trend. Problém emise znečišťujících látek bude zřejmě velkou měrou vyřešen přechodem na alternativní zdroje energie.
Zdroje znečištění vzduchu:
Podle původu můžeme zdroje znečištění ovzduší rozdělit na lidského původu a přírodní.
Zdroje lidského původu:
* Tepelné elektrárny
* Řízené vypalování lesů
* Motorová vozidla
* Námořní lodě
* Spalovaná fosilní paliva- ropu, zemní plyn a uhlí.
* Spalování materiálů na ohništích, v kamnech, pecích a spalovnách odpadů
* fungování elektráren a průmyslové činnosti
* výpar z nátěrů, sprejů na vlasy a ostatních rozpouštědel
* skládky odpadů, z nichž se uvolňuje metan
* vojenské zdroje, např. jaderné zbraně, toxické plyny, biologické zbraně, rakety
Přírodní zdroje:
* bioplyn a konkrétně metan, uvolňovaný v průběhu trávení potravy zvířaty (např. skotem)
* radioaktivní plyn radon, uvolňující se ze zemské kůry
* borovice, které uvolňují těkavé organické látky
* kouř a oxid uhelnatý, vznikající při lesních požárech
* sopečná aktivita, díky níž se uvolňují částice síry, chloru a popela.
* Prach z přírodních zdrojů
* Písek z pouští
Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Zne%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_ovzdu%C5%A1%C3%AD